Αρχική σελίδα » Το Εργαστήριο

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ "ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΣΣΩΤΑΚΗΣ"

Το ερευνητικό έργο του Π.Μ.Σ. «Επαγγελματική Συμβουλευτική και Προσανατολισμός» υποστηρίζεται από το εργαστήριο επαγγελματικού προσανατολισμού και συμβουλευτικής "Μιχάλης Κασσωτάκης" και διευθύνεται από τη Διευθύντρια του Π.Μ.Σ. «Επαγγελματική Συμβουλευτική και Προσανατολισμός» καθηγήτρια του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής, και Ψυχολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Δέσποινα Σιδηροπούλου-Δημακάκου.

Το Εργαστήριο  Επαγγελματικού Προσανατολισμού και Συμβουλευτικής λειτουργεί στο Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής, και Ψυχολογίας (αιθ.523) και έχει ως αποστολή: α) την πραγματοποίηση ερευνητικών προγραμμάτων για θέματα που αφορούν τη σχέση εκπαίδευσης και εργασίας, τις τάσεις προσανατολισμού των νέων, την επαγγελματική τους ανάπτυξη, την αποτελεσματικότητα των μέσων και μεθόδων πληροφόρησης για τις σπουδές και τα επαγγέλματα και άλλα παρόμοια, β) την κατασκευή ή προσαρμογή και στάθμιση στην ελληνική πραγματικότητα ψυχοτεχνικών δοκιμασιών επαγγελματικού προσανατολισμού, γ) την παραγωγή ενημερωτικού υλικού για τις διάφορες κατευθύνσεις σπουδών και τις επαγγελματικές τους διεξόδους, δ) την παροχή υπηρεσιών επαγγελματικού προσανατολισμού σε μαθητές και ενήλικες και ε) τη συνεργασία με άλλους κρατικούς ή ιδιωτικούς φορείς για την παραγωγή υλικού ενημέρωσης και για θέματα σχετικά με την απασχόληση.

Για το επιστημονικό, ερευνητικό και επιμορφωτικό έργο του Εργαστηρίου μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα http://ergastirio-eps.ppp.uoa.gr/